Je nám třeba nového mapového klíče?
Nedávno jsem na Béďovinách narazil na pracovní verzi připravovaného nového mapového klíče pro lesní závody ISOM a vcelku s chutí jsem ho otevřel a začal pročítat. Je nepopiratelné, že mapový klíč ISOM 2000 má nějaké ty drobné nedostatky a navíc pokrok člověk nezastaví a za každou cenu se bránit změnám nemá valný smysl. Čím dále jsem se ale dokumentem prokousával, tím větší hrůza mě jímala. Pokusím se tedy teď zlehka nastínit, co návrh na nový ISOM přináší a proč si myslím, že je to dobře anebo naopak špatně. Hlavními „okruhy změn“ v návrhu jsou tyto:
1) Jelikož máme v současné době kvalitnější tiskárny, můžeme si dovolit lehce zmenšit bodové symboly. S tímto bodem souhlasím a vítám ho. Většina značek pro bodové symboly značně převyšuje skutečnou velikost objektů v lese, a proto je obtížné mapovat (a především kreslit) oblasti s velkým nakupením (zvláště pak stejných) bodových symbolů
2) Jelikož čárkované a tečkované linie neumožňují přesně vykreslovat záhyby (případně větvení) daných liniových objektů, zmenšeme vzdálenosti mezi tečkami, popřípadě délky čárek. Opět souhlas. Po změně skutečně bude možné se značkami lépe pracovat.
To by byly ty okruhy, které vnímám pozitivně, teď ten na který nemám jednoznačný názor.
3) V lesích v různých koutech světa jsou různé specifické objekty. Umožněme je tedy mapařům mapovat zvláštními značkami. Ve výsledku se tak zavádí nové bodové symboly bez specifického významu, které je nutné dodefinovat pro každou mapu. Některé sice vypadají příšerně, ale proč ne.
No a na závěr to co považuji za katastrofu
4) Sjednoťme nový ISOM s ISSOMem 2007. Zaveďme do lesních map značky z istmu 2007. Týká se to především objektů vytvořených člověkem, vody a klasifikace hustníků. Dle mě je to katastrofa. ISSOM 2007 vznikl pro specifické městské terény v urbanizovaných oblastech a pro lesní prostory se principiálně nehodí. Osobně bych se když tak snažil o právě opačnou unifikaci, jelikož lesní závody jsou jádrem a podstatou OB.
5) Zaveďme „nepřekonatelné“ značky. V definici mnoha značek je uvedeno, že se nesmí překonávat a to z důvodů fair play. To je naprostý nesmysl, jelikož to nikdo není schopen během závodu dostatečně dobře kontrolovat. Ve výsledku to naopak tedy přispívá k porušování zásad fair play.
6) Ve skalních (kamenitých) terénech zaveďme specifické symboly, abychom si nepletli skály s jinými objekty mapovanými černou barvou. V návrhu jsou šedé cesty (nebo naopak skály) a hranice porostů kreslené souvislou zelenou čarou. V praxi si to nedovedu představit a vzhledem k tomu, že by se to používalo pouze na části map pro OB, je to dle mě naprostá cesta do pekel.
Tento stručný seznam samozřejmě nepostihuje všechny změny návrhu, a proto jsem do originálního dokumentu dopsal svoje poznámky, ke všemu, co považuji za podstatné. Jako závodník běhající na celostátní úrovni a mapař, který vytvořil několik map pro závody OB až do úrovně MČR si myslím, že jsem kompetentní se k danému tématu vyjadřovat. Vše ovšem berte jako můj osobní názor, popřípadě námět do diskuse, a nikoliv obecnou pravdu. Soubor s poznámkami lze stáhnout zde a budu rád, když si jej přečtete a budete na něj jakýmkoliv způsobem reagovat.
Vločka